Rúško funguje, iba ak ho nosíme všetci

ochranné rúško
Hlavnou funkciou ochranného rúška, či už toho chirurgického alebo látkového, je zachytávanie potenciálne infekčných mikrokvapôčok, ktoré produkujú ľudia pri rozprávaní, kýchaní, ale aj samotnom dýchaní.

Rúško chráni okolie

Nosenie rúška zabraňuje šíreniu ochorenia, ktorým trpí pacient nosiaci ochranné rúško. Rúško tak funguje ako akási ochrana prostredia pred vírusom. Opačne to však neplatí.

Pred človekom, ktorý je chorý a zakašle na nás, nás rúško neochráni. Práve preto bolo na Slovensku zavedené povinné nosenie ochranných rúšok, nakoľko chránia pred nákazou iba vtedy, ak ich máme nasadené všetci.

Pri nosení ochranného rúška je nutné dodržiavať niekoľko zásad. Pred nasadením rúška si umyte ruky mydlom a teplou vodou alebo dezinfekčným gélom na báze alkoholu. Rúškom si zakryte ústa a nos a uistite sa, že medzi vašou tvárou a rúškom je podľa možnosti čo najmenšia medzera.

Počas používania látkového ochranného rúška sa ho žiadnym spôsobom nedotýkajte, a po použití ho vyperte a prežehlite. V prípade, ak používate jednorázové chirurgické rúško, ho po použití ihneď vyhoďte. Opätovné používanie by mohlo spôsobiť zdravotné riziko.

Kedy nosiť respirátor

Ak ste zdraví, respirátor noste iba v prípade, ak sa staráte o osobu pozitívnu na ochorenie COVID-19, alebo ak vám to odporučil váš ošetrujúci lekár. Respirátor totiž funguje presne opačne ako ochranné rúško.

Počas nasávania vzduchu filter v respirátore ihneď zachytáva baktérie, vírusy, plesne a ďalšie škodliviny z ovzdušia, a chráni tak pred nakazením. Naopak vydychovaný vzduch už nie je filtrovaný, takže okolie nechráni.

V ochrane pred koronavírusom sú účinné iba respirátory v ochrannej triede FFP2 a FFP3, respektíve ich čínsky ekvivalent N95.

author

Textilné Ruško

Leave a Reply

We respect your privacy and therefore we made sure to disable the email entry field and your IP.